Układy wydechowe Bosal

Bosal jest producentem układów wydechowych na pierwszy montaż fabryczny w nowych samochodach - tzw. Oryginal Equipment OE, a jako dostawca elementów OE Bosal został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami.

Układ wydechowy firmy Bosal posiada wiele funkcji:

Podstawową funkcją układów wydechowych Bosal jest oczywiście odprowadzenie spalin na zewnątrz silnika.
Jednakże w miarę rozwoju motoryzacji pojawiły się dodatkowe potrzeby związane ze zwiększeniem komfortu podróżowania oraz ochroną środowiska zatem współczesny układ wydechowy powoduje także zmniejszenie hałasu, chłodzenie spalin, ograniczenie toksyczności spalin a także pozwala na optymalny przepływ spalin utrzymując w układzie odpowiednie ciśnienie pozwalające zachować optymalną moc silnika ( odpowiada za to specjalna budowa silnika).

Czasem układ wydechowy pełni też rolę dodatkowego źródła napędu (turbosprężarki).

Bardzo istotną cechą układu jest jego właściwa charakterystyka dopasowana do danego modelu silnika. Jest bardzo niekorzystne stosowanie rozwiązań prowizorycznych, które nie gwarantują właściwej współpracy układu wydechowego z charakterystyką danego pojazdu.

Bosal prowadzi liczne badania we współpracy z producentami samochodów aby zapewnić nie tylko najlepsze dopasowanie do podwozia pojazdu oraz uzyskanie określonej żywotności ale przede wszystkim właściwą eksploatację silnika gwarantującą właściwą moc i spalanie.

Tłumik Bosla

Tłumik:

Pełni funkcję ograniczającą hałas. W tym celu wykorzystywane są dwie metody: jedna to zwalnianie strug gazu poprzez odbijanie o ścianki, przegrody itp. oraz rozpraszanie gazu za pomocą perforacji wewnątrz tłumika; druga to metoda absorpcji czyli za pomocą umieszczenia wewnątrz tłumika materiału absorpcyjnego podobnego do wełny czy waty szklanej.

Specjalna budowa tłumika pozwala na zachowanie optymalnej mocy silnika. Takową budowę zachowują tylko tłumiki producentów produkujących układy wydechowe na pierwszy montaż.

Trzeba pamiętać że im tłumik znajduje się bliżej silnika tym jest poddawany wyższym temperaturom (nawet do 800°C), natomiast im dalej tym bardziej jest narażony na korozję - niższy stopień odparowywania kondensatu (niższe temperatury)

Rura

Rura kolektorowa:

Rura kolektorowa jest rurą łączącą kolektor z resztą układu wydechowego. Często wyposażona jest w tłumik drgań, który pozwala wytłumić drgania pochodzące od silnika.

Tradycyjne rury kolektorowe posiadają specjalny ekran cieplny izolujący termicznie podwozie samochodu. Bosal wprowadził unikatowy system Bosal Airgap, który eliminuje konieczność stosowania ekranu cieplnego ze względu na stosowanie podwójnego płaszcza rury z pustką powietrzną pełniącą funkcję izolatora.